Pierwszy Warsztat Akademii Samorządów Uczniowskich odbył się 4 marca 2020 roku w siedzibie stowarzyszenia TRATWA i był on drugim wydarzeniem zorganizowanym przez nasze stowarzyszenie. Warsztat był kierowany zarówno do przedstawicieli wrocławskich samorządów uczniowskich jak i ich opiekunów.
Celem warsztatu było stworzenie możliwości zdobycia przez młodych aktywistów praktycznych umiejętności w zakresie planowania i realizacji projektów społecznych, w szczególności dotyczących planowania projektów, organizacji pracy i zarządzania zespołem projektowym - kompetencji szczególnie istotnych zarówno w codziennej działalności w szkole, jak i dalszej karierze zawodowej.
Podczas warsztatu uczestnicy przy wsparciu tutorów z ASU oraz organizacji pozarządowych opracowali pięć projektów przewidziany do wdrożenia w ich szkołach, w ramach w kampanii ,,Dobre słowo”.
Jest to kampania miejska na rzecz działania przeciw mowie nienawiści we Wrocławiu. Kampania polegała na przeprowadzeniu w okresie od stycznia do czerwca 2020 roku różnych działań, których celami było przeciwdziałanie mowie nienawiści oraz dotarcie do jak najszerszego grona odbiorców – w tym do osób, które są podatne na radykalizację. Cele kampanii zostały określone na podstawie opublikowanego w listopadzie 2019 r. raportu Centrum Interwencji Socjologicznych (Collegium Civitas) opracowanego wraz z Biurem Rzecznika Praw Obywatelskich.
Jednostką koordynującą przedsięwzięcie było Wrocławskie Centrum Rozwoju Społecznego (Wielokultury Wrocław) we współpracy z Fundacją Dom Pokoju (www.wielokultury.wroclaw.pl).
Do udziału w Warsztacie zgłosiło się 21 wrocławskich szkół ponadpodstawowych. Po przywitaniu uczestników i krótkim wprowadzeniu przez Prezesa ASU Pawła Kierakowicza, uczniowie zostali podzieleni na 5 grup projektowych.
Mieli oni dwie godziny na opracowanie swoich projektów od podstaw. Każdej grupie został przydzielony opiekun, koordynujący ich pracę.
Dla opiekunów SU zaplanowaliśmy natomiast wykład, który prowadziła Maria Adamiec z Wrocławskiego Centrum Rozwoju Społecznego oraz panel dyskusyjny dotyczący samorządności uczniowskiej i aktywności obywatelskiej młodych ludzi.
Wypracowane plany projektów przez międzyszkolne grupy zostały zrealizowane we współpracy z tutorami już po zakończeniu Warsztatu.
Działalność trzech grup projektowych można śledzić w social mediach.
PARTNERZY ORAZ PATRONI WYDARZENIA
Zadanie publiczne było współfinansowane ze środków finansowych Gminy Wrocław.